top of page

A sztómáról általában

Frissítve: 2019. júl. 17.

Úgy vettem észre, hogy sokan csak akkor szembesülnek a sztóma mibenlétével, amikor műtét előtt állnak, vagy egy ismerősüknél kivezetik. Pedig nem olyan ördögtől való ez, sajnos nem találtam pontos statisztikát, de több helyen azt olvastam, hogy Magyarországon 12-15 ezer ember él sztómával (ha valaki talál pontos adatot azt megköszönöm). Ebben a bejegyzésben megtudhatod mi is az a sztóma és hogyan kell kezelni - a személyes élményeimről később írok.


A sztóma típusai

A legtöbb kivezetés daganat, gyulladásos bélbetegség, baleseti sérülés, születési rendellenesség, vagy esetemben bélfertőzés miatt történik. A sztóma amúgy görög szó, azt jelenti: nyílás, szájadék. (Ezentúl a túlplasztikázott szájakat is sztómának fogom hívni.) A sztóma lehet ideiglenes, amikor egy bizonyos idő után visszarakják, és lehet végleges, amikor életed végéig boldogít. Ezen kívül is van még három fajtája:

  1. Vastagbél sztóma (kolosztóma, colostomy): ahogy a neve is sugallja, ez a vastagbél kivezetését jelenti, nekem is ez van. Ez általában a hasfal bal oldalán található, a köldöktől kicsit lefelé. Ez persze eltérhet, ha a bélszakasz máshol károsodott. Átmérője 2-5 cm, kb 0,5-1 cm-re emelkedik ki a hasfalból.

  2. Vékonybél sztóma (Ileosztóma, ileostomy): ugyanaz a logika, de ez legtöbbször a hasfal jobb oldalán van, de persze ez is eltérhet speciális esetekben. Ennek az átmérője 2-4 cm, és hosszabban, akár 3-4 centire is kiemelkedhet a hasfalból.

  3. Húgyúti sztóma (urosztóma, urostomy): ebben az esetben a vizelet a vesevezetéken átjutva ürül a hasfali kivezetésen keresztül. Ez legtöbbször a hasfal jobb oldalán helyeszkedik el. Igen, van olyan akinek van húgyúti ÉS egy bél sztómája is.

Talán a legnagyobb különbség a két bélsztóma között magában a székletben van - mivel ugyebár más feladata van a két bélszakasznak. A kolosztóma esetében a széklet ugyanúgy lehet keményebb, mint általában, de ételtől függően előfordulhat hasmenés. Az ileosztómából főleg híg széklet jön, kb folyamatosan, mivel az emésztés korábbi szakaszából ürül. Én úgy hallottam az ileosztóma diétája ezért egy kicsit szigorúbb, de ennek még utána kell néznem.

Maga a sztóma a műtét után sokkal duzzadtabb, folyamatosan nyeri el végső, csücsöri száj alakját. Felléphetnek nem kívánt komplikációk (pl. beesés, előreesés, sérv, stb.), de szerencsére ezek nem fordulnak elő gyakran. Fontos, hogy sok hétig nem szabad nehezet emelni és megeröltetni a testet, jobb a megelőzés.

De szerencsére nincs érzőideg a bélnyálkahártyában, így nem fáj!

gyógyult kolosztóma
Így néz ki egy gyógyult kolosztóma.

Sztómazsákok

Műtét előtt és után a sztómás nővér vesz kezelésbe, mesél a sztómáról, ad kis információs füzetet, ő tanít meg tisztítani a sztómát és kezelni a zsákot. Meg persze minden agyament kérdésre válaszol, mert biztos nem most hallja először, úgyhogy nyugodtan lehet kérdezni, ne fogd vissza magad - elvégre a Te mindennapi életedről van szó. A kórházi wellness & spa végeztével kapsz egy szeretetcsomagot 3 hónapra elég zacsival és kiegészítőkkel. Mennyi az annyi? TB támogatással az egész pakliért kb 2600 forintot fizettünk. Most utánanéztem, külön is lehet zsákokat és kiegészítőket vásárolni, de így elég húzósra jönne ki. Persze van olyan termék, ami hiányzik a csomagból, de erről majd egy későbbi bejegyzésben számolok be.


A zsákoknak több típusa van, különbséget teszünk nyitott és zárt, valamint egyrészes és kétrészes zsák és ezek kombinációi között.

  1. Egyrészes: A zsák része a méretre vágható alaplap, mellyel a hasra kell tapasztani, így a cserénél ezzel együtt tudjuk csak leszedni.

  2. Kétrészes: A rendszer áll egy alaplapból, és egy arra csatolható zsákból. Ilyenkor az alaplapot nem muszáj minden cserénél lehántani a hasról, elég csak a zsákot lecsatolni és újra cserélni. A tapaszt kb. 3 naponta ajánlott cserélni.

  3. Zárt: Nincs kivezető nyílása, így nem üríthető zsák. A kolosztómásoknak ajánlott, keményebb széklet esetén.

  4. Nyitott: A zsák alján található egy száj vagy cső, melyen keresztül a felgyűlt, hígabb székletet le lehet engedni. Ileosztóma vagy hasmenés esetén ajánlott, hogy elkerüljük a gyakori zsákcserét.

Ezek a zsákok lehetnek átlátszók és testszínűek, preferencia szerint. Az elején mindenképpen átlátszót adnak, hogy belejöjjünk a zsák feltételébe, figyelhessünk az ürülésnél. Több méretben kaphatóak, sajnos gyerekméretben is. Tudom, hogy a gyerekek strammok, de belegondolni is szörnyű, hogy nekik is át kell élniük.

A bőrápolás nagyon fontos sztómazsákok esetében. Azt mondják, hogy az alaplapot úgy kell kivágni, hogy pár milliméter maradjon a sztóma és a tapasz között. Így nem irritálja az amúgy vérzékeny sztómát, és nem engedi, hogy a bőrre sok széklet jusson. A fekália ugyanis kimarja a bőrt, míg a sztóma vígan elvan benne. A másik fontos dolog, amire oda kell figyelni, hogy hogyan bírja a bőr a napi zsákcserét, ugyanis az érzékenyebb bőrűeknek nagyon kellemetlen lehet, nekik szokták ajánlani a kétrészes rendszereket, bár azoknak a ragasztója egy kicsit erősebb. De közben pedig az is igaz, hogy a napi zsákcsere több alkalmat ad a bőr tisztítására és ápolására, így nem tudom megmondani mi a tuti. Egyéni preferencia.


Csere esetén a zsákokat mindig fentről lefelé húzzük le, hogy az esetleges kaka még a zacsiban landoljon, és alulról felfelé helyezzük fel. A nővérek tükör használatát javasolják, de nekem például jobban megy anélkül, ez is megint egyéni preferencia. Ha előrehajolva összeráncosodik a has, akkor inkább a tükör használata javasolt, mert úgy kiegyenesedve lehet feltenni és nagyobb felületen megtapad, lehetőleg ráncosodás nélkül. A zsákot mindig törölt, száraz, esetleg fertőtlenített felületre rakjuk fel. Ha a csere közben bekented bőrnyugtató krémmel (ami sokszor kell, én a Sudocrem-et használom), akkor hagyd egy kicsit hatni, majd töröld le a felesleget. Ha zsíros marad a bőr, akkor az alaplap nem tapad meg rendesen, és véletlenül kakiban fulldokolva ébredsz.

Mindig készítsd elő a kellékeket: már méretre vágott alaplapú zsák, törlőkendők, száraz törlő, esetleg fertőtlenítő, és valami zacsi, amibe kidobod a zsákot és a kakis-váladékos törlőket.


Ürítésnél készítsd elő a következőket: kesztyű (mert bizony kakis lehet a kezed), törlőkendők, esetleg egy darab nedves törlőkendő, zsák, amibe beleteheted a nem lehúzható kakis kendőket. Azt tanácsolják, hogy a wc-n jól hátraülve, terpesztve ürítsük a tartalmat. Ha placcsanós a wc-d előtte érdemes "megágyazni" pár toalett papírral, hogy ne fröccsenjen vissza. A zsák száját kinyitva sokszor a gravitáció elvégzi a dolgát, de legtöbbször neked kell kinyomkodnod a tudodmit. Ezt követően alaposan meg kell törölni a zsák száját kívül és belül, mert például a lapos szájból kinyomódhat a fölösleg, amikor bezárod újra. Én a nedves törlőkendővel szoktam befejezni, amikor már elég tisztának, de még nem tökéletesnek látom. Utána bezárom és voilá!

Ne aggódj, ha az elején teljesen összeszarozod a kesztyűt meg a zsákot, ismétlés a tudás anyja, bele fogsz jönni! Nemsokára nem lesz egy kakipötty se a kesztyűn.


Nyugodtan lehet normálisan fürdeni is az első pár hét után. Nekem két sztómás nővérem volt, mindkettő mást mondott: az egyik szerint lehet a zacsival fürdeni nyugodtan, a másik szerint nem. Namármost, technikailag LEHET a sztómazsákkal fürdeni, csak a mellékelt kis fehér matricával le kell tapasztani a szénszűrő (szaggátló) nyílását a zsák tetejének hátoldalán. A zsák vízálló, ne tévesszen meg a testszínű, kellemes tapintású bevonat, az hamar szárad, és csak azért van ott, hogy ne dörzsölje ki a zsák a bőröd meg a ruhát.

Azonban talán a bőrápolás miatt jobb lehet zsák nélkül fürdeni. A sztómát nem szabad szappanozni, dörzsölni, de egyáltalán nem gond, ha a lemosódó (nem ilyen-olyan szagos, nem irritáló, hanem bőrbarát, akár spéci) szappan hozzáér. A ragasztó alatti bőrfelület valószínűleg ilyenkor fellélegzik, és hát tisztul is. Megint csak egyéni preferencia. Talán az egyetlen akadálya a még kiszámíthatatlan bélsár, ami ugyebár kontrollálhatatlanul jön, tehát lehet hogy alá kell tartani a már használt zsákot, amíg befejezi a dolgát. Ha már beállt mikor ürít és mikor nem várható bélsár-eső levételkor, nyugodtan lehet pőrén fürdeni. Ez nem tudom, hogy az ileosztómára igaz-e, a kolosztómára biztosan.

Fürdés után, tisztításnál is az az aranyszabály, hogy:

A sztómáról a vizet csak itatni, nem dörzsölni!!

De komolyan, a sztóma nagyon vérzékeny. Akár egy finomabb törlésnél elkezdhet vérezni, úgyhogy ne kezdj el nekem ott a törülközővel dörzsölni könyörgöm.


A zacsik amúgy zörgésmentesek és szagzáróval rendelkeznek, így nem lehet hallani magát a zsákot, vagy érezni a tartalmát. Viszont azt sajnos lehet hallani, amikor a sztómára rájön a beatbox! Sajnos ez kellemetlen lehet társaságban, én is pirongtam az elején, de ha olyan a társaság, akkor megértik. A többiekre meg teátrálisan pottyantsunk egy nagyot.



Ha bármi kérdésed van, vagy szeretnél egy adott témában olvasni, nyugodtan írj rám a lenti Kapcsolat szekcióban vagy kommentben, és megteszek minden tőlem telhetőt!

1 773 megtekintés3 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

3 Comments


Irénke Bodó
Irénke Bodó
Oct 22, 2019

Jo estet! Azt szeretnem megkerdezni hogy az ileosztomazsakba csak tiszta viz jon az minek a jele.edesapamrol van szo, eddig meg ilyen nem volt. Koszonom.

Like

bozsobianka
bozsobianka
Aug 30, 2018

Szia Zsolt!


Köszönöm, hogy írtál! Dehogy tolakodó, ezért született ez a blog :)

Nekem ideiglenes sztómám van, ha minden igaz fél év múlva visszarakják. Addigra remélhetőleg már minden gyógyult lesz (amit gondolom majd jó sok kellemetlenséggel megvizsgálnak), mert nem tudom mi van, hogy ha mégse. Gondolom ha nem gyógyult, akkor marad véglegesen.

Remélem válaszoltam a kérdésedre! :)


Üdv,

Bia

Like

chickeer
Aug 30, 2018

Szia! Követem a történetedet, nagyon szomorú, de ugyanakkor érdekes is. Egy dolog nem világos nekem: ezt a sztómazsákot meddig kell hordanod? Ez végleges, vagy ha meggyógyul a bélszakasz mögötte-alatta, akkor majd visszavezetik oda? Köszönöm a választ, remélem nem tolakodó a kérdés, és mielőbbi gyógyulást kívánok! Üdv, Zsolt

Like
bottom of page