Minden bélműtét után oda kell figyelni az étkezésre, pláne ha közben egy sztóma is ki lett vezetve. A beteget - legalábbis engem - általában különböző utasításokkal látják el, ami egy valamit eredményez: káoszt. De akkor mit ehetünk és mit nem?! Erre próbálok egy kis segítséget nyújtani.
Aki ismer tudja, hogy nem voltam soha egy diétázó ember, mert amint megtiltanak nekem valamit, azonnal megkívánom. Így sajnos nekem fokozottan nehezemre esik bármilyen étkezési szabály betartása, bár hogy őszinte legyek, a potenciális sztómadugulás elég jó ürügy arra, hogy megembereljem magam. A kórházi dietetikus az utolsó műtétem után pár nappal bejött a kórterembe, és átnyújtotta a sztómás segédletet. Együtt átbeszéltük, majd mondta hogy hagy nekem pár napot, írjam fel a kérdéseimet, és ha újra jön megvitatjuk.
Szigorú sztómás étrend
Ez a műtét utáni 6-8 hétre érvényes, és elsőre félelmetesnek tűnik. Ez idő alatt a sztóma áteresztőképessége és belső átmérője csökkent, így bizonyos ételek elzárhatják a nyílást. Az első napokban pépes, kímélő fűszerezésű, nem puffasztó ételek javasoltak, ami logikus - ne egyél rögtön töltött káposztát, ha nem akarsz visszamenni a műtőbe. Figyelni kell az alapos megrágásra, és hogy minél kevesebb levegőt nyeljünk le étkezés közben, ezért ajánlott a beszéd és szívószál elkerülése. Hogy a dohányzásról ne is beszéljek.
Napi 4-5 étkezés a cél, mert az üres bélrendszer gázt termel. Egy idő után azonos étkezési szokások után beáll a székletürítés, kiszámíthatóbb lesz és az életet is könnyebbé teszi. Az ileosztóma és kolosztóma diéták között különbség van, mivel két különböző emésztési szakaszról beszélünk. Az ileosztómának egy kicsit szigorúbb emiatt a diétája.
A 6-8 hét letelte után fokozatosan vissza lehet térni a régi étkezéshez, DE így sem lehet bármit megenni, van pár olyan dolog, amire nagyon oda kell figyelni.
És akkor most nézzük, hogy mit kell MINDENKÉPPEN ELKERÜLNI:
Héjat minden mennyiségben: gondolok a gyümölcsök, zöldségek héjára ugyanúgy, mint például a virsliére. Ezek elég komoly dugulást tudnak okozni, ha összegyűlnek a bélben. Almát is, paradicsomot is, stb. csak hámozva szabad fogyasztani, vagy el kell kerülni. Emiatt a hagyma is egy kicsit problémás, mert apró hártyái vannak, amit sokszor szeletelés közben is észre lehet venni.
Magokat: legyen az aprómagvas gyümölcs (pl. málna, eper) vagy akár paradicsom vagy paprika, az apró magok is erősen dugulásveszélyesek, így amit lehet csak kimagozva együnk, amit meg esélytelen magozni, azt el kell hagyni.
Rostfonalakat (vagy hogyhívják azokat, na): gondolok itt a rostos gyümilevekre, vagy akár olyan gyümölcsökre, zöldségekre, amikben szálak vannak, például zeller, karalábé, narancs, ésatöbbiésatöbbi. Megint csak a dugulás miatt.
Hüvelyeseket: nem elég hogy héjuk van, de még puffasztanak is. Gondolom senki nem akar babot hámozni szemenként csak azért, hogy utána a buszon dobszólót tartson, így ezeket is jobb elhagyni.
Zsírban, olajban gazdag dolgokat: kerülni kell a zsíros húsokat, tejtermékeket, magvakat és dióféléket, stb. Igen, sajna búcsút kell mondani a téli zsíros kenyérnek sok lila hagymával, pici sóval. Szar, de ez van.
Szénsavas italokat
Alkoholos italokat: az alkohol folyadékot von el a szervezettől, és a sztómások amúgy is hajlamosabbak a dehidratációra, így ez kerülendő. Ellenben sok folyadékot kell inni, MINDEN NAP.
Mesterséges édesítőszereket: hasmenést okozhat, ami megint folyadékvesztés..áh, már tudod mi a vége.
Túl fűszeres és magas savtartalmú ételeket: ezek a sztómát és környékét irritálhatják, kicsíphetik, kellemetlen tüneteket okozva. Nem hiányzik nekünk a kimart sztóma, ugye? Persze ez nem azt jelenti, hogy íztelenül kell étkezni, lehet fűszereket használni, de az indiai csípős curry-t ne most kívánjuk meg.
Pattogatott kukorica: ezt remélem ezek után nem kell magyaráznom.
Mik azok, amik kifejezetten ajánlottak?
Sovány húsok
Savanyított tejtermékek: kefír, joghurt
Áfonyalé: elvileg csökkenti a felfúvódást. Persze nem frissen csavartat fogyasszunk ebből, csak szigorúan olyat, amiben tuti nincs héj meg rost.
A tudástár, amit kaptam, ennél sokkal hosszabb volt, én most csak azt foglaltam össze, hogy mit kell mindenképpen elkerülni a sztómás lét alatt. Több szigor van az én dokumentumomban, de sokszor azok csak javaslatok fokozott bélgáz vagy bűz elkerülése végett. A lényeg az, hogy mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia (apránként), hogy mit ehet és mire érzékenyebb. Hogy személyes példát mondjak, nekem a répát emlegették sokat, mint a legjobb barátomat. Na, ettem is finomfőzeléket, úgy meghajtott hogy csak néztem! Azóta megfigyeltem, hogy a répás dolgok megszínezik és lágyítják a székletemet, ami nem megszokott.
Természetesen összegyűjtöttem egy pár kérdést a hölgynek, aki mindig kedvesen mosolyogva ugyanazt mondta:
Lehet-e a tejet alternatív tejekkel helyettesíteni? (laktózérzékeny vagyok) - NEM, túl zsírosak
Alternatív hagymák? Például fehérhagyma, póráhagyma? - NEM
Avokádó? - NEM, túl zsíros
Csokoládé?
Mascarpone? - NEM, túl zsíros
Kókusztejszín? - NEM, nemmegmondtam hogy semmilyen tejszín?!
Csokoládé?
Gyorsétterem? - NEM, meg vagy huzatva?
Fagyi? Torta? - NEM...na jó....ha nincs benne semmi olyan, akkor műtét után 4-6 hét múlva lehet..
Csokoládé?!?!
Szóval az történt, hogy véletlenül beleesett az étcsokoládé a kosaramba, a pénztár szalagjára is felkúszott, hát hogy-hogynem észre se vettem és már a számban olvadt! A nagyon tejes és mindenféle ízesítésű csokoládékat kerülöm (requiem egy Milkáért), de azért kétnaponta 1 (!!!) kocka étcsoki belefér, viszont a kakaóval figyelni kell, hogy ne okozzon szorulást.
Remélem ez a kis szösszenet valamennyire segítséget nyújt az étkezésben való eligazodásra. Az az igazság, hogy még én is tanulom ezt az egészet, és mivel nem szeretek főzni, külön kihívást jelent a számomra a mindennapi kajaellátás. Talán észrevetted, hogy egy egész kategóriát szentelek a diétának a blogon, így próbálok majd recepteket és menü ötleteket is megosztani, hátha az számomra is motivációt ad a konyhai kreativitásra.
Ha van már bevált recepted és szívesen megosztanád velem/velünk, ne habozz a kapcsolat fülön vagy akár a bejegyzés alatt kommentben megosztani! Szívesen kiteszem külön bejegyzésként, névvel ellátva vagy anélkül, ahogy tetszik :)
Nagyon hasznos volt a segítsége.