top of page

Kínai államközi ösztöndíj, avagy hogyan működik a Chinese Government Scholarship

Frissítve: 2019. júl. 17.

A legfontosabb tudnivaló: nem könnyű. Sok türelmet és odafigyelést igényel az ösztöndíj, rengeteg dokumentum, papír, fénykép, fénymásolás és orvosi vizsgálat tarkítja. A pályázás 2 nagyobb szakaszból áll, és mindegyik egyre több és több papírt igényel. A végén leadod és örülsz, hogy nem kell újabb idegösszeomlás miatt szenvedned – egészen addig, amíg rájössz, hogy az eredmény last minute derül ki, és utána még kapkodnod kell, be kell szerezni a (lehetőleg pénztárcabarát) repjegyet, vízumot, oltásokat, ésatöbbi.

Összefoglalva az mondható el, hogy majdnem egy éves pályázásra kell idegileg felkészülnöd, ami októbertől egészen addig tart, amíg meg nem érkezel. Én még “csak” a kiutazás előtt vagyok éppen, de leírom a tapasztalataimat.


Úgy október tájékán tartják meg az első tájékoztatókat. Általában meghívnak egy-két volt ösztöndíjast, hogy meséljenek kicsit az élményeikről, adjanak tanácsokat és lehetőleg válaszokat a záporozó kérdésekre. Ilyenkor persze nem hangzik el az összes kérdés, mert lehetetlen mindent összeszedni, és különben is, még fogalmunk sincs mibe vágunk bele. Én úgy tudom csak olyan sulikból lehet jelentkezni, ahol van kínai oktatás, és kell hogy legyen valami közöd a nyelvhez. Persze a rendszer kijátszható: például ha éppen egy olyan egyetemen tanulsz, ahol nem foglalkoznak ezzel az ösztöndíjjal, vagy nem látod, hogy lenne esélyed bekerülni az egyetemenként 4 delegált közé (összesen 20 ösztöndíjas kerül ki az országból), és ha mondjuk az előző egyetemeden megvan a nyelvoktatás és a helyhiány is, dékáni kérelemmel pályázhatsz onnan. Ez csak jóindulat kérdése.

Szóval tegyük fel, hogy már tudod honnan pályázol és 120% biztos vagy abban, hogy ezt akarod – kezdheted összeállítani az első pakkod. Kell egy belső jelentkezési lap, tanulmányi eredmények, motivációs levél, ajánlólevelek, orvosi igazolás, és ha sok az ismeretlen arc, íratnak egy nyelvi szintfelmérőt is. Ezek után felállítanak egy belső rangsort, amit továbbítanak a bizottság felé. Az elbírálja a jelölteket, és felállít egy végleges listát, amiről levélben és emailben is kapsz értesítést.

Eddig jók vagyunk, de most jön a neheze- egy áprilisi határidőig be kell szerezned egy csomó kiegészítő dokumentumot (természetesen angolul, 3 példányban):

  1. A Chinese Government Council adatlapja

  2. Hallgatói jogviszony igazolás

  3. Legmagasabb iskolai végzettséget igazoló dokumentum (érettségi, diploma..) hitelesített fénymásolata. Ha az eredetiből kaptál angolt, akkor király, ellenkező esetben hitelesített fordítást kell csináltatnod. Ja, és a hitelesített diploma fénymásolat pofátlanul drága egyes helyeken..

  4. Indexmásolat. Az összes eddig teljesített félévről. De ha mesterképzésben veszel részt csak az MA-képzés félévei (és a Bachelor-diploma) számítanak. Ha több egyetemen tanulsz egyszerre, természetesen csak az az egyetem számít, amely jelölt az ösztöndíjra.

  5. Munkaterv

  6. Két ajánlás (fejléces papírra, pecséttel!)

  7. Fogadólevél az egyetemtől. Általában három sulit kell megjelölni, vannak rangsorok, ajánlások, amik alapján lehet dönteni. Először döntsd el, hogy mit akarsz, és aztán szűkítsd a kört. Ha például sokat szeretnél kínaiul csevegni a helyiekkel és fülig belemerülni a kultúrába, akkor ne menj Shanghaiba, inkább válassz egy kisebb várost. Lehet, hogy nem lesz annyira lenyűgöző a koliszobád, viszont sokat gyakorlod a nyelvet és kapsz egy nyers képet az országról. Félreértés ne essék, kisebb város alatt nem a falukat kell érteni, náluk a kisebb városokat csak 10 millióan lakják. Ja, és ha utálod a hideget, ne jelölj meg északi városokat, hacsak nem a határaidat szeretnéd döntögetni. A fogadóleveleket érdemes minél előbb bekérni, azonban egy hivatalos levél kell hozzá a nagykövetségtől, így nem mindig rajtad múlik a dolog. Az egyetemek ritkán válaszolnak rögtön, és sokszor túlbonyolítják a dolgokat, vagy nem is válaszolnak, egyeteme válogatja. Én 3 helyről kértem fogadólevelet, végül egy helyről kaptam, és azt jelöltem meg első helyen. Szerintem nem kell mondanom, de tuti ami ziher – ne jelölj meg olyan egyetemet elsőként, ahonnan nem kaptál fogadólevelet! Úgyis csak 1 fogadólevelet adhatsz be. Itt lehet böngészni az egyetemek között: http://www.csc.edu.cn/studyinchina/universityen.aspx

  8. HSK nyelvvizsga, ha van ilyen, nem kötelező.

  9. Orvosi igazolás. Jó ha szereted a háziorvosod, aki remélhetőleg beszél angolul, mert most sokat fogod látni. Küldenek egy formanyomtatványt, amit ki kell vele töltetni. Persze nem ilyen egyszerű, mert ezen kívül kell még: vérvizsgálat, EKG, AIDS-teszt, mellkas-röntgen. Itt nehézkés lehet, hogy angol nyelvű eredményeket kapj, általában az AIDS-tesztnél ez nem probléma, és ajánlott mellé dobni egy szifilisz tesztet is. Az EKG és a röntgen esetében a nyelv nem nagy probléma, viszont az utóbbit ajánlatos CD-re kérni, hogy egyszerűen ki tudd vinni. A labor meg lesz amilyen lesz. FONTOS: 1. Ezeket csak fénymásolatban add be, mert az eredetiket vinned kell magaddal. Lehet, hogy így is újra kell csinálnod kint az egész vizsgálatot. 2. A kiutazásodkor az eredmények nem lehetnek 6 hónapnál régebbiek! Itt az időzítés épp olyan fontos, mint egy jó bűvésztrükknél. 3. Mindegyiken legyen pecsét, még ha nem is piros!

Talán nem kell mondanom, hogy érdemes egy-két dolognak utánanézni. Az egyetemek honlapja sokszor nem a legjobb, illetve nem is működnek itt olyan jól, azonban vannak olyan fórumok, ahol az egyetemmel, szállással, tanítással, edzőtermi felszereltséggel kapcsolatos kérdéseket fel lehet tenni, illetve már feltették és sok jó válasz érkezett. Mint például ez:

Ez a Fudan University lakhatási fóruma, de bármire rákereshetsz, szerezhetsz új barátokat és ellenségeket. Az utóbbi években mindenkinek sikerült az elsőnek megjelölt egyetemre bejutnia, de ezt nem kell garanciának venni. Minden úgy lesz, ahogy lennie kell.


Április van, leadtad az összes papírt, amit csak lehetett, megnyugodhatsz – egy ideig. Megmondták, hogy július közepén várható eredmény, és lehetőleg addig ne zaklassuk a koordinátorokat, mert az idegesítő. Július van, már kezdesz izgulni. Július közepe van, már a fejedet vered az asztalba. Elmúlt július közepe, nem tudod mi a franc van, valaki elmeséli neked, hogy a Konfuciusz ösztöndíjasok már tudják hová mennek, pedig nekik később kellett pályázni. Július vége van, már írtál az elsőnek jelölt egyetemnek, hogy felvettek-e, de visszajött egy olyan válasz email, hogy szabadságon vannak szeptember 7-8-ig, amikorra ott kell lenni, a papírokat meg már rég elküldték. Megnézted már az összes fórumot, a keletebbre lévők már tudják az eredményeket, de az a sz***s posta lassú. Rámész a hivatalos angol ösztöndíj honlapra, ahol azt írják, hogy július 31-ig értesítenek ki. Összezavarodsz. Megpróbálsz az eddigi ösztöndíj bizottságnál érdeklődni, de most veszed észre, hogy az már nem létezik, mert a dolgait átvette a Tempus Közalapítvány, és a koordinátorod is más, és egyszerre vagy dühös és ijedt, mert mi a jó francért nem tájékoztattak erről az egész átvételről, és ugye nem veszett el a papír??? Végre eléred az új embered, miután 3 másiknak előadtad a dilemmádat, és ő elmondja, hogy még várnak a postára, amint megjön rögtön értesítenek.


Megjött az email, felvettek! Megnyugszik a lelked, felhívod a rokonokat…Aztán rájössz, hogy most elkezdhetsz kapkodni. Repjegy?? Huh, megvettem. Vízum?? Képet kell csináltatni, lehetőleg 8 darabot, mert máshoz is kell majd, ki kell tölteni a vízumigénylő formanyomtatványt, le kell fénymásolni az Admission Notice-t, a vízumkérő lapot (JW201) és az útlevelet is (ami ugye még jó sokáig érvényes??), a vérképet, és az orvosi igazolást. Meg kell adni valami lehetetlen online felületen a bankszámla adataidat, hogy az útiköltség támogatást és egyéb dolgokat utalhassák majd rá, de ehhez is kell pár papír. Gondolkodhatsz tovább (ha eddig még nem készítettél volna listát), hogy még mit kell elintézned utazás előtt: fodrász, fogorvos, nőgyógyász (egy éves fogamzásgátló adag, ha lány vagy és ezt az utat választottad), VPN, egyéb dolgok beszerzése, és a legfontosabb: az oltások. Jobb esetben már letudtad tavasszal a nagyját, de lehet még kell emlékeztető oltás. Én tavasszal egyszerre 4 oltást kaptam, még 2 kell. Igen költséges, és csöppet sem kellemes.


Érdemes kitérni még a repjegyekre. Nekem az Emirates és a Qatar volt a legszimpatikusabb, az Emirates Shanghaiba, a Qatar meg Hangzhouba dobta ki a legjobb ajánlatokat. Persze fontos, hogy melyik nap szeretnél repülni és mikor veszed meg a jegyet és hogy inkognitóablakot használsz-e, de hogy tudd mire kell számítani megsúgom, hogy 1 hónappal a kiutazás előtt 125 ezer forintért vettem Qatar repjegyet Hangzhouba, 1 átszállással. Mondjuk 1 nappal később már 400-800 ezer forint között mozgott az ár. Igaz, ez a jegy egyirányú, mert nem akartam magam behatárolni a hazatérés időpontjának kitűzésével. Mi van ha még utazgatnék 1-2 hetet?


Most így kiutazás előtt 27 nappal úgy gondolom, megérte pályázni. A suli és minden olyan stresszes volt mostanában, csak ez az út tartotta bennem a lelket, és nem tudom, mihez kezdenék, ha nem lenne. Eljön az a pont, amikor kell egy kis nagy környezetváltozás, hogy újra kapcsolatba lépjek önmagammal, megismerkedhessek új emberekkel, miközben remélhetőleg tökélyre fejlesztem a kínai nyelvtudásomat.

Bármi kérdésed van, itt megtalálsz! Remélhetőleg tudok majd kellően informatív válasszal szolgálni.

29 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Kommentare


bottom of page