top of page

Megfigyelések, észrevételek Kínában II. – Karácsony, kutyatartás, kamu boltok és mozi

Frissítve: 2019. júl. 31.

Nos, újra itt vagyunk, hogy megoszthassam néhány tapasztalatomat Kínáról. Múlt héten már írtam az éttermekről, a vásárlásról, a kellemes hangokról és a rendkívül biztonságos (SE) közlekedésről. Most pár könnyebb, illetve kevesebbszer vitatott topikkal kedveskedem Nektek. Ugyan nem lesz olyan népszerű mint a Star Wars legújabb (vagy akármelyik) része, de bízom benne, hogy kicsit reálisabb képet tudok mutatni az országról.


Karácsony

Gondolom senkit sem fogok meglepni azzal, hogy itt nem hagyomány a Karácsony ünneplése, mivel nem sok köze van az itteni szemléletekhez. Azonban a kínaiak szeretik a nyugatot utánozni, és hát ajándékokat is lehet adni-kapni, így egyre több család ünnepli. Bár még nem állami ünnep, nincs szünet, az egyetemeken, iskolákban sem áll meg a tanítás, nekem is óráim vannak 24-én és 25-én. Az más kérdés, hogy fogjuk magunkat és elmegyünk Shanghaiba karácsonyozni, mivel még nem hiányoztunk sokat órákról, és annyira stréber se vagyok, hogy Karácsonykor 8-ra órára menjek. Kizárt. Pláne, hogy a karácsonyi zabálásból is kimaradok.

Viszont karácsonyi dekorációkban bőven volt részem. A helyi Walmart zsúfolásig van giccses karácsonyfadíszekkel, a szivárvány minden színében. Volt balszerencsénk a közeli plázában megcsodálni a kínai karácsony idei fő színét, a Pepto bismol színt. Esküszöm olyan. És hogy mi az a Pepto bismol? Főként Amerikában használják gyomorbajok megsegítésére.


pepto bismol
pepto-bismol_12002_4_(big)_

De persze a plázában található dekoráció egy részét is megörökítettem, azonban a beltéren készült képek használhatatlanok, annyira beégtek a giccs mértékétől. Belül volt egy körülbelül két emeletes háznak megfelelő magasságú műfenyő, ugyanebben a színben. A körülötte lévő Télapó városka összes részecskéje is erre a színre volt festve.

12356944_10205329618588864_1643507668759543203_o

Szóval Pepto bismol színű vagy Pepto bismol színű? Naugye. (Az arcomat érdemes közelebbről megnézni.)

A vicces csomagolópapírokból sincs hiány. Ezt a helyi szupermarketben fotóztam, ki találja ki hol van a hiba?

20151214_230209

Kutyatartás

Ez sajnos nem egy kellemes téma számomra, tekintve, hogy imádom a kutyákat, a mi Jimbo kutyánkat is az utcáról fogadtuk be. Tipikusan az az emberféle vagyok, aki mindig elsírja magát, ha kínzott állatot lát, vagy akár egy filmben elpusztul a kutya, ésatöbbi. Felőlem a filmben mindenkit kinyírhatnak, de a kutya maradjon életben, világos? Szóval itt Kínában a kutyatartás közel se tart ott, mint nyugaton. A város nem kutyabarát hely, a gazdik (akiket eddig láttam) elég tudatlannak tűnnek, egyik sem szedné fel a kutyakakit, viszont a kutya fel van öltöztetve mindenféle nevetséges és látszólag kényelmetlen holmiba, hogy a befestett szőrükről már ne is beszéljek! A nemrég feloldott egy gyerek politika miatt gondolom rengetegen menekültek a kutyatartásba, mintegy gyerekként babusgatva az állatot. Az is nehéz kérdés, hogy itt a legtöbb lakos naphosszat a munkahelyén van, hova tegye a kutyát?

Rengeteg a kóbor kutya, a kollégiumunk körül is legalább négyet láttam már. Azonban ezek nem “gyengék”, látszik rajtuk, hogy hozzászoktak a magányos, emberi segítség nélküli élethez. Eleinte furcsa volt számomra, hogy ezek a kutyák nem mennek oda az emberekhez, de folyamatosan rá kellett jönnöm, hogy így jobb nekik. Láttam már, hogy a bolt környékén belerúgtak az egyik állatba, mert itt így megy. Vagy agyon van babusgatva, vagy rugdossák az állatot, arany középúttal még nem találkoztam.


Kamu boltok

Erről gondolom már mindenki hallott, már mindenki tudja, hogy itt virágzik a márkahamisítás. Az internet is tele van a viccesebbnél viccesebb képekkel, itt van például egy válogatás:


Itt ezt annyira nem büntetik, hogy a nagyobb bevásárlóközpontokban is megtalálhatóak a felismerhetően kamu boltok, hamisított termékekkel. Az ember lánya azt hinné, hogy így sokkal olcsóbban hozzájuthat egy-egy kívánt termékhez, de az a helyzet, hogy a boltokban sokszor ugyanannyiért (vagy csak picit kevesebbért) kínálják ezeket. Sokszor nem látszik a minőségbeli különbség, de van, hogy 10 méterről ki lehet szúrni. Az ilyen termékeket általában interneten rendelve lehet olcsó pénzért megrendelni. Csak egy pár lefotózott kamu bolt a környéken, kitaláljátok melyik melyik márkának a koppintása?

12370817_10205329636189304_187564553025557575_o
12374759_10205329636149303_6974199735603327942_o

Mozi

Imádom a mozit, otthon havonta többször is megyünk, imádok közben nachost és popcornt zabálni, ésatöbbi. Természetesen várható volt, hogy itt is előbb-utóbb elérkezik a pillanat, hogy beülünk a moziba. Sajnos itt korlátozva van a behozható nyugati filmek száma, és azok is sokkal később jelennek meg, mint otthon. Arról nem is beszélve, hogy sok filmet cenzúráznak, csak akkor engednek be filmeket, ha megváltoztatnak benne néhány részt, így sosem lehet tudni, hogy eredeti filmet látunk-e, vagy a kínai verziót. Itt egy kép a legújabb Star Wars film plakátjáról, a jobb oldali a rendes, a másik a kínai retus, látszódik a prioritás.

star wars

Eddig kétszer mentünk moziba, megnéztük a legutolsó Éhezők viadalát és A marsi c. filmet, a jegy interneten vásárolva sokkal olcsóbb, de közel sem olyan olcsó mint az otthoni diákjegy. A büfében nem lehet nachost kapni, se normális popcornt, csak karamellásat. Mindegy, azt is megeszem. A mozivászon sokkal alacsonyabb, és sokkal fentebb van az otthoninál, viszont az ülések dönthetők, és kevésbé tiszták. A külföldi filmeket általában nem szinkronizálják, csak felirat van rajtuk, így akár tökéletes is lehetne az élmény. De nem az. Miért? Nem, nem a nachos miatt, hanem azért, mert kínaiakkal vagyunk egy teremben. És ez miért baj? Nos, itt úgy tűnik nem érvényes a “másokat ne zavarjunk” szokás, illetve az, hogy minél kevesebb hangot adjunk ki film közben. Halál lazán megbeszélik a látottakat, telefonoznak, ha csörög a telefonjuk felveszik, és ugyanúgy harákolnak mint az utcán, mondjuk még nem tudom, hogy a köpéssel mi a helyzet. Rájuk lehet szólni, de nem sokat ér, maximum fél perc után folytatják ugyanúgy. Itt a korhatáros besorolásra is magasról tojnak, mindkét filmre behoztak több 10 évesnél nem idősebb gyereket, akik persze még nem tudnak olyan gyorsan olvasni, így narrálni kell nekik a filmet. A lelki traumát meg majd ők magukban lerendezik. Meg én is valahogyan majd biztosan túlteszem magam ezeken az élményeken.


Arra is gondoltam, hogy talán én reagálom túl. Rákerestem a neten a kínai mozizási szokásokra, és hasonló véleményekkel találkoztam. Angolul tudóknak linkelek egy fórumot, ami a nem létező kínai mozizási etikettről szól:


Egyelőre nincs harmadik rész készülőben, amint összegyűlik egy bejegyzésre való megfigyelés, megosztom Veletek. Karácsonyig és az új esztendőig már biztosan nem írok, így most kívánok mindenkinek kellemes karácsonyi ünnepeket, és boldog, sikerekben gazdag új évet! Becsüljétek meg a több napig tartó ünnepi lakomát, még akkor is, ha egy hétig eszitek a maradékot, én itt ölni tudnék érte!

30 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page